Żółkiewszczacy w Krzyżowej, czyli trójstronna wymiana polsko-niemiecko-bułgarska

W dniach 05-09 września uczniowie klas: IV Bp, IV Ep, II C, wzięli udział w międzynarodowym projekcie zatytułowanym: „Być jak Mały Książę”. Projekt realizowany był w Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie” w Krzyżowej k/Wrocławia. Warto wspomnieć, że Fundacja powstała w 1991 roku, w wyniku porozumienia rządów Polski i Niemiec, i działa na rzecz dialogu i pojednania między naszymi narodami.

W styczniu tego roku IV LO nawiązało współpracę ze szkołami z Warny (Bułgaria) i Mühlenbeck (Niemcy).

Celem naszego trójstronnego spotkania była międzykulturowa integracja, przełamywanie barier językowych i dobra zabawa. Efektem końcowym naszych działań był spektakl „Mały Książę”. Każda scena powstawała w pięcioosobowych polsko-niemiecko-bułgarskich grupach. Przedstawienie zagraliśmy przy sali pełnej zaproszonych gości, mieszkańców Krzyżowej i innych grup przebywających w Fundacji. Efekt naszej pracy zaskoczył nas samych. Emocje i zaangażowanie przy pracy dały znakomite rezultaty. Scenografia, muzyka, efekty specjalne i gra aktorska pokazały, jak bardzo nowatorskie i kreatywne pomysły udało się zrealizować na scenie.

Jednym z punktów programu była wycieczka do Wrocławia, a tam: Panorama Racławicka, Ostrów Tumski, Afrykarium i (w gratisie) zjawiskowa burza.

Pobyt w Krzyżowej był niezwykle cennym i otwierającym doświadczeniem dla młodych ludzi, a przyjaźnie zawarte podczas wymiany z pewnością przetrwają lata.

Wróciliśmy pełni dobrej energii i jeszcze bardziej ciekawi świata.

Bardzo jesteśmy wdzięczni firmie STADLER POLSKA oraz firmie MRA (Niemcy) za finansowe wsparcie naszego projektu. Projekt był współfinansowany przez „Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży”.