W mieście Kopernika i piernika….

W dniach 01.-03.12.20121 r. uczniowie klasy 1 c pod opieką wychowawczyni p. Ewy Jagiełło oraz p. Lucyny Dołowskiej-Żabki spędzili czas na nauce, ale innej niż w szkole. Bez podręczników i zeszytów uczestniczyli w lekcjach historii, fizyki, geografii,…. W ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę”, który wspierał finansowo wycieczki w różne rejony Polski, wyruszyliśmy do Torunia i Bydgoszczy.

W Bydgoszczy dowiedzieliśmy się w Muzeum Mydła i Historii Brudu, jak to z higieną bywało na przestrzeni dziejów oraz pobawiliśmy się w artystów, projektując własne mydełka. Po mydlanych warsztatach zrobiliśmy mały spacer po mieście pod opieką przewodnika.

Przygodę z Toruniem zaczęliśmy, jak na podróżników przystało, od odwiedzenia Muzeum podróżników im. Tony Halika. Potem udaliśmy się w podróż odległą w czasie, gdzie obserwowaliśmy świat oczami Kopernika, świat, w którym żył i prowadził swoje badania: zwiedziliśmy dom uczonego i obserwowaliśmy nocne niebo w Planetarium. Z Toruniem związanych jest wiele legend, część z nich opowiedziała nam pani przewodnik podczas zwiedzania miasta, pozostałe poznaliśmy w Domu Legend Toruńskich. Ale przecież nie tylko Kopernikiem i legendami Toruń słynie…. Czymże byłby Toruń bez piernika? Tajniki produkcji tych pysznych ciasteczek poznaliśmy na warsztatach piernikarskich w Żywym Muzeum Piernika. Nasza wycieczka dostarczyła nam też chwil do refleksji i zadumy. W Parku Pamięci Narodowej pochyliliśmy się nad losami ludzi, którzy w czasie II wojny światowej narażali własne życie ratując Żydów przed śmiercią.

Czas wolny spędzaliśmy wspólnie wzajemnie się poznając i integrując jako zespół klasowy.

Dziękujemy Panu Ministrowi MEiN Przemysławowi Czarnkowi za wsparcie finansowe naszej wycieczki w kwocie 11968 złotych.