„Spisek Komandorów”- słuchowisko o losach Stanisława Mieszkowskiego

Zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym słuchowiskiem „Spisek Komandorów”, gdzie zostaną przedstawione dramatyczne dzieje komandora Stanisława Mieszkowskiego – maturzysty z 1923 roku Państwowego Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Słuchowisko będzie emitowane na antenie radiowej Trójki już w najbliższą niedzielę 21 lutego o godz. 20.05.

Przypomnijmy, że premiera wspomnianej sztuki odbyła się 1 listopada 2019 roku. Jej akcja toczy się w dwóch planach czasowych. Pierwszy z nich stanowią lata 1950-1952, z kolei drugi dotyczy czasów współczesnych. Część współczesna sztuki, osadzona w 2017 roku, jest fikcyjna, ale, jak podkreśla autor, odwołuje się do prawdziwych zdarzeń.

Los głównego bohatera – komandora Stanisława Mieszkowskiego, dowódcy Floty Marynarki Wojennej w Gdyni oraz jego towarzyszy – to najmroczniejsze karty polskiej powojennej historii. Na okładce płyty z zapisem spektaklu czytamy: „fałszywie oskarżeni, brutalnie torturowani, skazani w sfingowanym procesie, zamordowani, pochowani w bezimiennych grobach” – czytamy w komunikacie radiowej Trójki.

Źródło: Portal Historyczny HISTMAG