Irlandia – Szmaragdowa Wyspa

W sierpniu 2017 roku odbyło się kolejne szkolenie pani Wandy Choromańskiej-Szarko w ramach programu Erasmus+. Tym razem miało ono miejsce w Dublinie, a jego tematem było zastosowanie najnowszej technologii klasie – Technology in the Classroom. Kurs został zorganizowany przez szkołę językową Atlas Language School, która ma swoją siedzibę w stylowej dzielnicy miasta Portobello.

W zajęciach uczestniczyło 4 nauczycieli z różnych państw europejskich: Polski, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, co stworzyło szansę wymiany doświadczeń, prowadzenia dyskusji na różne tematy dotyczące szkolnictwa i edukacji, metod i sposobów nauczania języka angielskiego czy też tematy dotyczące dnia codziennego.

Mocną stroną tego szkolenia był sposób prowadzenia zajęć przez wykładowców, którzy posiadają wysokie kompetencje zawodowe, kreatywność i entuzjastyczne podejście do przekazywania swojej wiedzy oraz różnorodność ciekawych materiałów i narzędzi szkoleniowych. W trakcie kursu panowała przyjemna i serdeczna atmosfera, co przyczyniło się do podniesienia efektywności naszej pracy.

Tematyka kursu była następująca: tworzenie Padletów, użycie Internetu w czasie lekcji: filmy, gry internetowe, mobilne aplikacje, media społecznościowe, blogi, platformy learningowi jako narzędzie w nauczaniu języków, flipped lesson – praca metodą odwróconej lekcji.

Interesującą częścią całej mobilności były także zajęcia kulturoznawcze: zwiedzanie najstarszego uniwersytetu w Irlandii – Trinity College i The Old Library with Book of Kells, wizyty w słynnych muzeach Guinness Storehouse, National Gallery of Irland, Science Gallery, zwiedzanie jednej z najsłynniejszych bibliotek Chester Beatty Library  czy też koleżeńskie spotkania w tradycyjnych irlandzkich pubach, gdzie często można posłuchać na żywo tradycyjnej irlandzkiej muzyki.

Irlandia nie na próżno nazywana jest szmaragdową wyspą (Emerald Island), można tam bowiem zobaczyć niezliczone odcienie zieleni. To kraj, gdzie góry opadają stromymi zboczami ku morzu, gdzie są też niezmierzone piaszczyste plaże, czarujące wioski, średniowieczne zamki, kręte drogi i poletka poprzecinane kamiennymi murkami. Życzliwość ludzi odczuwalna jest tu na każdym kroku – na ulicy, w domu czy też w pubie. Nie dziwi zatem stare irlandzkie przysłowie: „Obcy to przyjaciel, którego dopiero spotkasz.”