Erasmus+ w Portugalii

W marcu tego roku w dniach 11 – 15 dwie nauczycielki języka angielskiego p. Wanda Choromańska-Szarko oraz p. Małgorzata Michalak wraz z grupą pięciu uczennic z klasy IE i IIIE przebywały w niewielkim miasteczku Bombarral w Portugalii w ramach projektu Erasmus+ zatytułowanego „Too hard to be soft??”.

Oprócz nas byli tam również nasi partnerzy: nauczyciele i uczniowie z Litwy, Turcji, Włoch i oczywiście Portugalii. Zostaliśmy ciepło i serdecznie powitani przez dyrektora tamtejszej szkoły. Zajęcia przygotowane przez stronę portugalską dotyczyły umiejętności współpracy podczas ćwiczeń sportowych. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udział w zajęciach jogi, a także spróbować swych sił na ściance wspinaczkowej, tyrolce i w oceanie z deską surfingową.

W czasie pobytu w Portugalii zobaczyliśmy piękne i egzotyczne miejsca, np. Buddha Eden, ruiny zamku w Obidos, wybrzeże w Peniche, gdzie surferzy i kitesurferzy z całego świata mają świetne warunki do uprawiania sportu. Pogoda dopisywała; słońce świeciło codziennie na błękitnym niebie, chociaż temperatura nie zawsze rozpieszczała. W ostatnim dniu pobytu zabrano nas na wycieczkę do stolicy Portugalii – Lizbony. Zwiedzaliśmy to piękne miasto z lądu i z wody, gdyż naszym środkiem transportu była amfibia – na lądzie autobus, na rzece – łódź. Wrażenia były niezapomniane, również z powodu młodej przewodniczki, niezwykle ekspresyjnej i wesołej Portugalki, która w zabawny sposób przekazywała nam fakty i anegdoty dotyczące historii Lizbony.

Rodziny portugalskich uczniów, które gościły nasze uczennice, bardzo się starały uprzyjemnić i uatrakcyjnić pobyt Polek w swoim mieście; pokazywały im ciekawe miejsca w Bombarral i okolicy, zabierały do restauracji. Dziewczęta były zadowolone i gdy nadszedł czas pożegnań, obie strony były mocno wzruszone.

Pobyt w pięknej Portugalii pozostawił w nas niezatarte wrażenia. Niesamowite widoki, sympatyczni ludzie, zawarte przyjaźnie, a także możliwość porozumiewania się w języku angielskim przez kilka dni, to niezaprzeczalne korzyści, jakie odnieśliśmy z projektu Erasmus+.