Erasmus+ na Sycylii

Od 2 – 8 czerwca 2019 grupa uczniów z klas IE i ID wraz z opiekunami p. Wandą Choromańską – Szarko, p. Katarzyną Herbą i p. dyr. Jackiem Jagiełło uczestniczyła w drugim etapie projektu Erasmus+ “Too hard to be soft?”. Tym razem odwiedziliśmy słoneczną Sycylię. Gospodarzem spotkania była szkoła LICEO SCIENTIFICO “VITO ROMANO “ S. IPPOLITO z urokliwego miasteczka Piazza Armerina.

Wraz ze swoimi partnerami z Turcji, Portugalii, Litwy oraz Włoch, Żółkiewszczacy wzięli udział w zajęciach dotyczących uczenia się poprzez współpracę. Warsztaty prowadziła angielska nauczycielka Michelle Cooper. Zadaniem międzynarodowych grup było przygotowanie i przeprowadzenie debat na różne tematy bliskie młodym ludziom w całej Europie.

Oprócz zajęć w szkole, mieliśmy możliwość zwiedzenia wielu ciekawych miejsc na Sycylii. Byliśmy na wycieczkach w stolicy wyspy – Palermo, w Catanii oraz w położonej nieopodal Piazzy Armeriny zabytkowej willi Villa Romana del Casale. Jest to letniskowa willa z okresu późnego Cesarstwa Rzymskiego (wybudowana ok. 300 r. n.e.), która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie ze świetnie zachowanych, misternych mozaik.

Wieczorami uczestnicy projektu relaksowali się przy karaoke oraz wyśmienitej włoskiej pizzy. Gospodarze spotkania zadbali również abyśmy poznali typowe sycylijskie przysmaki takie jak arancini (sycące kulki ryżowe z różnorodnym nadzieniem, których nazwa pochodzi od słowa arancia, czyli pomarańcza, którą przypomina) oraz canneloni (kruche rurki smażone w głębokim tłuszczu i słodkie kremowe nadzienie z serka ricotta).

Piękna wakacyjna pogoda, życzliwość goszczących rodzin, niesamowite widoki oraz zawarte przyjaźnie sprawiły, że pobyt na Sycylii na długo pozostanie w naszej pamięci. Będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne spotkania – na Litwie, w Turcji oraz, za rok, w Polsce.