23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które z roku na rok dotyka coraz większą liczbę dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Według danych statystycznych w Polsce cierpi na to zaburzenie już ponad 1,5 miliona ludzi. Szczególnie niepokojące są fakty dotyczące znacznego wzrostu liczby przypadków wśród dzieci i młodzieży. Szacuje się, że ponad 20 % nastolatków i 2 % dzieci choruje na zaburzenia depresyjne. Jednak dane te nie oddają prawdziwej skali tego zjawiska, gdyż wiele młodych ludzi nie zostaje zdiagnozowana. W związku z tym ważna jest świadomość i rozumienie czym jest depresja oraz możliwość szybkiego rozpoznania jej objawów i skorzystania z pomocy w przypadku podejrzenia, że ktoś z naszych bliskich może cierpieć z powodu tej choroby.

Objawy depresji – na co zwrócić uwagę: utrzymujące się apatia, melancholia, smutek i przygnębienie, skłonność do płaczu, słabsze niż wcześniej przygotowanie do lekcji i ogólne obniżenie poziomu ocen, izolowanie się od otoczenia, szukanie samotności, unikanie spotkań z kolegami, opuszczanie lekcji, pasywność i niepodejmowanie żadnych inicjatyw lub niechętne angażowanie się w sprawy szkolne, zachowania aspołeczne (np. spożywanie alkoholu, stosowanie środków psychoaktywnych lub innych używek), negatywne nastawienie wobec innych, niezdolność do odczuwania zadowolenia z różnych pozytywnych sytuacji i zdarzeń, zaniedbywanie swojego wyglądu, bezpieczeństwa, niekiedy próby samookaleczeń (nagle pojawiają się blizny), brak sił na mobilizowanie się do wysiłku nie tylko intelektualnego, ale także fizycznego, nagła zmiana w aktywności zaburzenia snu, zaburzenia łaknienia, zaburzenia dotychczasowego rytmu i aktywności ucznia, wahania nastroju, dolegliwości somatyczne: biegunki, zaparcia, bóle głowy, brzucha, kołatanie serca, w wyniku utrzymującego się stresu osłabienie odporności organizmu, spowolnienie reakcji, niezdolność do skupienia uwagi podczas pracy na lekcji, wolne tempo pracy, brak sił na mobilizowanie się do wysiłku intelektualnego, brak motywacji do nauki, który nie ustępuje mimo podejmowania prób wsparcia, spowolnienie myślenia, poczucie winy, powracanie do dawnych błędów, niski poziom samooceny, brak wiary i niezadowolenie z siebie, przekonanie o własnej bezwartościowości, poczucie bezsilności, pesymizm, obojętność, poczucie bezsensowności własnego życia oraz bezcelowości istnienia, brak nadziei na przyszłość, myśli samobójcze

Depresję można skutecznie leczyć. Rozpoznaje stawia lekarz psychiatra. Leczenie depresji odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych według wskazań lekarza, jak i psychoterapii.

Bądź czujny i w przypadku wystąpienia objawów szukaj pomocy!!!

Telefony alarmowe: