Biblioteka – aktualności

 • „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” – rozstrzygnięcie konkursu
  I miejsce Ada Adamczyk

  W bibliotecznym konkursie „Sleeveface”, czyli ubierz się w książkę” wygrali:

  I miejsce (równorzędnie)Ada Adamczyk kl. 3Bg (praca indywidualna) oraz Julia Sosińska i Julia Niedziółka kl. 3Bg (praca grupowa),

  I miejsce Julia Sosińska i Julia Niedziółka

  II miejsce (równorzędne)Zofia Drajkarz kl. 3Ep (praca indywidualna) oraz Julia Marciniak kl. 3Ep (praca indywidualna)

  III miejsceOliwia Bareja, Julita Graf, Emilia Malinowska, Klaudia Szczepańska kl. 3Bg (praca grupowa)

  Gratulujemy!

 • Zwrot książek do biblioteki

  Uprzejmie prosimy o zwrot zaległych książek do biblioteki szkolnej do 21 czerwca 2022r. Jednocześnie informujemy, że po rozliczeniu się z zaległości jest możliwość wypożyczeń na wakacje.

  Zapraszamy!

 • Zapraszamy na spotkanie

  Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza na spotkanie z prof. Bogdanem Góralczykiem politologiem, sinologiem, dyplomatą i publicystą, absolwentem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Spotkaniu będzie towarzyszyła promocja publikacji prof. Góralczyka „Węgierski syndrom Trianon”.
  Zapraszamy 10 czerwca 2022 r. (piątek) o godz. 17.00 do Muzeum Regionalnego w Siedlcach przy ulicy J. Piłsudskiego 1. Wstęp wolny.

 • „Zachwyć się Tolkienem” – rozstrzygnięcie konkursu

  Ogłaszamy wyniki konkursu kaligraficznego- plastycznego „Zachwyć się Tolkienem”:

  Kategoria kaligraficzna: I miejsce – Zuzanna Baszkiewicz kl. IE, II miejsce – Oliwia Golwiej kl. IIA, III miejsce –Jagoda Markowska kl. IC

  Kategoria plastyczna: I miejsce – Izabela Karwowska kl. IIICp, II miejsce równorzędnie – Maja Konstantynowicz kl. IA i Patrycja Tarkowska kl. IB, III miejsce – Kalina Borkowska kl. IB

  Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

  Gratulujemy!

  Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane w gablocie na korytarzu w łączniku na I piętrze.

 • Zwrot książek do biblioteki

  Uprzejmie prosimy uczniów klas IIIg o zwrot wszystkich książek do biblioteki szkolnej do 28 kwietnia 2022 r.

 • „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę”
  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
  im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie

  Sleeveface – co to jest?

  To fotografia osoby z zasłoniętą przez okładkę książki twarzą bądź inną częścią ciała. W efekcie powstaje złudzenie prezentujące czasem zabawne, czasem kreatywne połączenie osoby czytelnika z jego książkowym wcieleniem.

  Celem konkursu jest promocja i popularyzacja  czytelnictwa oraz reklama książek, które są czytane przez uczniów. Zdjęcia powinny zachęcać w ciekawy i inspirujący sposób do przeczytania danej książki.

  Kryteria oceny: liczy się oryginalny, kreatywny,  interesujący i zabawny sposób zaprezentowania danej pozycji, można dopełnić okładkę odpowiednio dobranym strojem, rekwizytem lub aranżacją przestrzeni.

  Zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie można znaleźć wiele inspiracji do powyższej pracy i liczyć na pomoc bibliotekarza w doborze książek.

  Wykonane fotografie należy dostarczyć w formie zdjęcia elektronicznego dobrej jakości lub papierowego w formacie15cmx21cm do dnia 16 maja 2022r.

  Zapraszamy do dostarczenia zdjęcia do biblioteki szkolnej lub przesyłania zdjęć na adres nauczyciela-bibliotekarza: izabela.jachecka@zolkiewski.siedlce.pl

  Poniżej przykładowe prace z innych bibliotek:

  Źródło: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie

 • Finał Konkursu Pięknego Czytania rozstrzygnięty

  10 marca odbył się finał szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, w którym wzięło udział 8 uczennic. Po wysłuchaniu różnorodnych fragmentów prozy i wspaniałej ich interpretacji komisja konkursowa ustaliła werdykt:

  I miejsce zajęła Julia Kanicka z kl. III E,

  II miejsce Anna Szyszkowska kl. IIICp,

  III miejsce Joanna Igańska kl. IIC.

  Atrakcyjne nagrody dla uczestniczek zostały zakupione w ramach udziału naszej biblioteki w programie „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3”.

  Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zachęcamy do aktywności w kolejnych akcjach bibliotecznych.

 • „Zachwyć się Tolkienem” – konkurs kaligraficzno-plastyczny

  W 2022 r. przypada 130 rocznica urodzin J.R.R Tolkiena, wielkiego poligloty i miłośnika słów, twórcy własnych  alfabetów i języków. Z tej okazji ogłaszamy konkurs inspirowany jego twórczością.

  Konkurs będzie miał  dwie kategorie  plastyczną i kaligraficzną. Prace należy składać do 15 marca 2022 r. w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym regulaminem konkursu

  Uwaga! Termin składania prac konkursowych zostaje przedłużony do 4 kwietnia.

  Przewidziane są atrakcyjne nagrody konkursowe ufundowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 • Konkurs Pięknego Czytania – finał

  Zapraszamy uczennice, które zostały zakwalifikowane do finałowego etapu Konkursu Pięknego Czytania do czytelni biblioteki szkolnej 10 marca (czwartek) o godz. 8.00. Prosimy przygotować nowy fragment prozy do czytania- długość prezentacji nie dłużej niż 3 minuty.

 • Konkurs Pięknego Czytania – wyniki I etapu

  Do etapu finałowego Konkursu Pięknego Czytania zakwalifikowały się następujące osoby: Julia Kanicka kl. IIIEg, Izabela Karwowska kl.IIICp, Anna Szyszkowska kl.3Cp, Maja Kosyl kl.IB, Weronika Posiadała kl. IB, Oliwia Golwiej kl. IIA, Donata Dzik kl. IIA, Joanna Igańska kl. IIC.

  W pierwszym etapie wzięło udział 20 osób. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie wystąpień i bardzo ciekawych osobistych rekomendacji przeczytanych książek. Etap finałowy odbędzie się po powrocie z nauczania zdalnego, o dokładnej dacie poinformujemy na stronie internetowej.

 • Konkurs Pięknego Czytania

  19 stycznia odbył się w bibliotece szkolnej pierwszy etap Konkursu Pięknego Czytania. W związku z sytuacją, że nie wszystkie chętne osoby mogły z przyczyn zdrowotnych wziąć w nim udział organizujemy drugi etap przesłuchań 26 stycznia o godz. 8.00 w bibliotece szkolnej. Etap finałowy zostanie przesunięty na okres po feriach, a o dokładnej dacie poinformujemy wybranych finałowych uczestników.

 • Konkurs Pięknego Czytania

  19 stycznia (środa) o godz. 8.00 zapraszamy reprezentantów klas do eliminacji półfinałowych w szkolnym Konkursie Pięknego Czytania.

  Przypominamy główne zasady: uczestnicy prezentują ciekawy fragment książki (utwór pisany prozą), przed przeczytaniem wybranego fragmentu uczeń/uczennica wymienia autora i tytuł książki oraz uzasadnia (5-6 zdań) swój wybór, czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.

 • Konkurs Pięknego Czytania

  Zapraszamy do udziału w szkolnym Konkursie Pięknego Czytania. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, propagowanie idei pięknego czytania oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem.

  Regulamin konkursu:

  1. Uczeń wybiera ciekawy fragment przeczytanej książki (utwór pisany prozą) i przygotowuje się do pięknego, głośnego czytania na forum klasy podczas lekcji języka polskiego (ten etap odbywa się do 17 stycznia 2022r.).
  2. Przed przeczytaniem wybranego fragmentu uczeń wymienia autora i tytuł książki oraz uzasadnia (5-6 zdań) swój wybór.
  3. Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.
  4. Nauczyciel – polonista wybiera z każdej klasy maksymalnie dwie osoby, które zaprezentowały się najlepiej i one przechodzą do półfinału.
  5. Eliminacje półfinałowe odbędą się w 19 stycznia 2022r.w czytelni biblioteki szkolnej przed komisją złożoną z polonisty i nauczyciela-bibliotekarza.
  6. Finał odbędzie się 26 stycznia 2022 r. w czytelni biblioteki szkolnej.
  7. Kryteria oceny:
  • technika czytania (płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcja i tempo czytania).
  • środki wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, intonacja, mimika, gestykulacja, kontakt wzrokowy z odbiorcą, postawa ciała)

  Dla 3 pierwszych uczestników finału przewidziane są cenne nagrody oraz 6 jako ocena cząstkowa z jęz. polskiego. Dla pozostałych uczestników finału nagrody rzeczowe oraz 5 jako ocena cząstkowa z jęz. polskiego. Szczegółowych informacji na temat konkursu  udzielają nauczyciele poloniści i bibliotekarze.

  W tym roku nagrody konkursowe są ufundowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 • Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza

  Z okazji Roku Tadeusza Różewicza  Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach zaprasza 17 grudnia 2021 r. o godz. 17.00 do  Czytelni Głównej (wejście od ulicy Esperanto) na premierę książki Magdaleny Grochowskiej pt. „Różewicz. Rekonstrukcja” (t. I). Spotkanie autorskie poprowadzi dr Barbara Stelingowska adiunkt w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Wydziału Nauk Humanistycznych  UPH w Siedlcach Magdalena Grochowska – reportażystka i eseistka.

  Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach

 • Mikołaj w bibliotece

  Zapraszamy do biblioteki 6 grudnia. Do każdej wypożyczonej książki Mikołaj przygotował „słodką niespodziankę”.