Biblioteka – aktualności

 • Konkurs fotograficzny „Żywe obrazy”

  Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Konkursie Fotograficznym „Żywe obrazy” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Jeśli lubisz robić zdjęcia, jesteś osobą kreatywna i masz nieograniczoną wyobraźnię to jest to konkurs dla Ciebie! Chcemy Was również zachęcić do z poznania się z bogatą ofertą albumów i książek z zakresu historii sztuki, znajdujących się w naszej bibliotece szkolnej.

  Wykorzystajcie swój potencjał twórczy i zainspirujcie się dziełami dawnych mistrzów. Nie wymagamy użycia pędzla i płótna – wystarczy Wasz aparat w telefonie i to co lubicie najbardziej – robienie zdjęć. Możecie dokonać stylizacji samego siebie lub zaprosić do zabawy swoje koleżanki i kolegów jako modeli. Czekaja na Was nagrody rzeczowe i możliwość dobrej oceny z języka polskiego. Prace należy przesłać na adres izabela.jachecka@zolkiewski.siedlce.pl w terminie do 31.05.2023r. Szczegółowy regulamin konkursu.

 • Wyniki bibliotecznego Konkursu Walentynkowego

  Z przyjemnością informujemy, że w bibliotecznych Konkursie Walentynkowym mamy dwóch równorzędnych zwycięzców, którzy udzielili 100% prawidłowych odpowiedzi. Są to: Gaspar Cisak i Bartosz Soszyński z klasy 2F. W najbliższym czasie zostaną im wręczone nagrody – „paczki niespodzianki”.

  Gratulujemy!

 • Biblioteczne „Walentynki”

  Z okazji tego sympatycznego święta zachęcamy Was do zapoznania się z gazetką (górny korytarz naprzeciw biblioteki) na temat genezy, ciekawostek i sposobów obchodzenia Walentynek w różnych krajach. W gablocie obok czytelni prezentujemy najatrakcyjniejsze książki o tematyce miłosnej dostępne do wypożyczenia. Zapraszamy Was również do wzięcia udziału w Literackim Konkursie Walentynkowym – arkusze są dostępne w wypożyczalni lub odpowiedzi można przesłać do 29 lutego na adres izabela.jachecka@zolkiewski.siedlce.pl

  Literacki Konkurs Walentynkowy

  Zachęcamy do udziału! Przewidziane atrakcyjne nagrody!

 • Konkurs Pięknego Czytania

  Zapraszamy do udziału w szkolnym Konkursie Pięknego Czytania organizowanego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja książki i czytelnictwa wśród uczniów, propagowanie idei pięknego czytania oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się żywym słowem.

  Regulamin konkursu:

  1. Uczeń wybiera ciekawy fragment przeczytanej książki (utwór pisany prozą) i przygotowuje się do pięknego, głośnego czytania na forum klasy podczas lekcji języka polskiego (ten etap odbywa się do 31 października 2023r.).
  2. Przed przeczytaniem wybranego fragmentu uczeń wymienia autora i tytuł książki oraz uzasadnia (5-6 zdań) swój wybór.
  3. Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.
  4. Nauczyciel – polonista wybiera z każdej klasy maksymalnie dwie osoby, które zaprezentowały się najlepiej i one przechodzą do półfinału.
  5. Eliminacje półfinałowe odbędą się 9 listopada 2023r. o godz. 8.10 w czytelni biblioteki szkolnej przed komisją złożoną z polonisty i nauczyciela-bibliotekarza.
  6. Finał odbędzie się 16 listopada 2023 r. o godz. 8.10 w czytelni biblioteki szkolnej.
  7. Kryteria oceny: technika czytania (płynność i lekkość mowy, poprawność artykulacji głosek, dykcja i tempo czytania), środki wyrazu (pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie, akcent zdaniowy, intonacja, mimika, gestykulacja, kontakt wzrokowy z odbiorcą, postawa ciała)

  Dla 3 pierwszych uczestników finału przewidziane są cenne nagrody oraz 6 jako ocena cząstkowa z jęz. polskiego. Dla pozostałych uczestników finału nagrody rzeczowe oraz 5 jako ocena cząstkowa z jęz. polskiego. Szczegółowych informacji na temat konkursu  udzielają nauczyciele poloniści i bibliotekarze.

 • Sukces naszych uczniów

  Z radością informujemy, że w konkursie literacko-filmowym pod hasłem „Razem we współczesnym świecie. Razem! Nigdy osobno!” nasza uczennica Natalia Piątkowska z kl. I F w kategorii literackiej zajęła II miejsce, a uczniowie Franciszek Wysocki i Grzegorz Księżopolski z kl. I B uplasowali się na III miejscu w kategorii filmowej. Prace zostały wykonane pod opieką merytoryczną pani Małgorzaty Piasek.

  Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach, a nagrody zostały wręczone na uroczystości Jubileuszu XX–lecia Kształcenia Integracyjnego pod hasłem „Na wyciągnięcie dłoni – drugi człowiek”.

  Gratulujemy osiągnięć!

 • Mikołajki w bibliotece!

  6 grudnia zapraszamy do biblioteki szkolnej. Na aktywnych czytelników czekają „mikołajkowe słodkie niespodzianki”.

  Zapraszamy!

 • Mistrz Czytania – wyróżnienie

  W VII Międzyszkolnym Konkursie Mistrz Czytania zorganizowany przez SCDiDN w Siedlcach reprezentantka naszej szkoły Joanna Igańska z kl.3C dostała wyróżnienie.

  Gratulujemy!

 • Wyniki Konkursu Pięknego Czytania

  7 listopada odbył się finał Konkursu Pięknego Czytania. Prezentujemy wyniki rywalizacji:

  I miejsce Joanna Igańska z kl. IIIc

  II miejsce Weronika Posiadała z kl. IIb

  III miejsce Anna Szyszkowska z kl. IVc

  W IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Czytania organizowanego przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach naszą szkołę będzie reprezentowała Joanna Igańska.

  Gratulujemy!

 • Poeci są wśród nas…

  Mamy przyjemność zaprezentować na górnym korytarzu szkolnym wystawę prezentującą twórczość poetycką uczennicy klasy 4E Doroty Żądełek. Nasza poetka określa siebie mianem osoby asertywnej, a zapytana o swoją dewizę życiową odpowiedziała „Wolność ponad wszystko”. U ludzi ceni kreatywność oraz umiejętność słuchania. Jest miłośniczką zwierząt. Inspirację czerpie z muzyki oraz z prozy życia codziennego. W poezji porusza problemy między innymi samotności, egzystencji i natury ludzkiej. Sądzi, że współczesna kultura wiele wnosi w życie ludzi, którzy się nią interesują. Dorota w ostatnim roku była wielokrotnie nagradzana w licznych konkursach poetyckich. Dotychczas jej wiersze ukazały się w druku w „Kurhan” –magazyn artystyczny, w publikacji UPH „44 konkurs literacki Limesu” oraz wydawnictwie grupy literackiej „Witraż”. Wystawa powstała we współpracy z biblioteką szkolną.

 • Wyniki półfinału szkolnego Konkursu Pięknego Czytania

  24 października w czytelni biblioteki szkolnej odbył się etap półfinałowy szkolnego Konkursu Pięknego Czytania. Do etapu finałowego zakwalifikowały się następujące uczennice: Kamila Wawryniuk kl. III c, Joanna Igańska kl. IIIc, Anna Szyszkowska kl. IV c, Weronika Posiadała kl. II b, Magdalena Walesiak kl. II d i Marta Kanicka kl. II e.

  Finał etapu szkolnego z udziałem publiczności odbędzie się 7 listopada. Wymienione uczennice prosimy o kontakt z biblioteką szkolną.

 • Konkurs Pięknego Czytania

  Pierwszy etap Konkursu Pięknego Czytania odbędzie się 24 października (poniedziałek) o godz. 9.00 w czytelni biblioteki szkolnej. Zapraszamy reprezentantów wybranych z poszczególnych klas.

 • Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

  W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) jako hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wybrało „Reading for Global Peace and Harmony”, który postanowiliśmy nieco skrócić do „Czytanie dla pokoju”.

  Tradycyjnie zapraszamy Was do udziału w szkolnym  Konkursie Pięknego Czytania. Zachęcamy do zapoznania się z jego regulaminem. W tym roku szkolnym zwycięzca będzie reprezentował szkołę w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Mistrz Czytania zorganizowanego przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach.

  Zapraszamy również do zapoznania się z gazetką na korytarzu szkolnym „Książkowe ciekawostki”.

  W ramach obchodów bibliotecznego święta wkrótce zaprezentujemy wystawę wierszy uczennicy klasy 4Ep Doroty Żądełek, która wielokrotnie reprezentowała szkołę w wielu konkursach recytatorskich i poetyckich na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.

  Zapraszamy do udziału!

 • Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”

  6 września grupa młodzieży naszej szkoły pod opieką pań Agnieszki Zdanowskiej i Małgorzaty Piasek oraz księdza M. Telaczyńskiego wzięła udział w wydarzeniu literackim „Narodowe Czytanię”. Oprócz wspaniałej aktorki pani Grażyny Szapołowskiej – gościa wydarzenia- „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza czytali członkowie Siedleckiej Grupy Literackiej Witraż oraz uczniowie i nauczyciele z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Siedlcach.

  Szkolę reprezentowały następujące osoby: kl. IIe: Kamil Kwiatek, Izabela Brodzik, Kacper Krystosiak; , kl. IId Kuba Kamiński, Magdalena Walesiak, Martyna Kowalczyk, kl. III e Katarzyna Rząsa, kl. IIb Sara Suchożebrska, kl. IIc Julia Śledzińska, kl. IIIa Adam Pawlak, Oliwia Golwiej, Donata Dzik, kl. IIIc Kamila Wawryniuk.

  Bardzo dziękujemy za udział w tym literackim wydarzeniu.

 • Zainspirowani romantyzmem-konkurs

  Konkurs „Zainspirowani romantyzmem”był realizowany w ramach działań promujących czytelnictwo w związku z udziałem biblioteki IV LO im. Hetmana S. Żółkiewskiego w Siedlcach w programie

  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3

  W konkursie wyłoniono następujących zwycięzców: Oliwia Golwiej kl. IIA, Marta Soćko kl. IIB, Weronika Rozbicka kl. IIB, Klaudia Gadomska kl. IIA, Oliwia Ługowska kl. IIA, Aleksandra Cieloch kl. II A, Sara Warchoł kl. IIB

  Nagrody książkowe zakupione w ramach w/w programu zostały przekazane na uroczystości zakończenia roku szkolnego.

 • „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” – rozstrzygnięcie konkursu
  I miejsce Ada Adamczyk

  W bibliotecznym konkursie „Sleeveface”, czyli ubierz się w książkę” wygrali:

  I miejsce (równorzędnie)Ada Adamczyk kl. 3Bg (praca indywidualna) oraz Julia Sosińska i Julia Niedziółka kl. 3Bg (praca grupowa),

  I miejsce Julia Sosińska i Julia Niedziółka

  II miejsce (równorzędne)Zofia Drajkarz kl. 3Ep (praca indywidualna) oraz Julia Marciniak kl. 3Ep (praca indywidualna)

  III miejsceOliwia Bareja, Julita Graf, Emilia Malinowska, Klaudia Szczepańska kl. 3Bg (praca grupowa)

  Gratulujemy!