Wycieczka do Lublina

8 października 2021 r. uczniowie klasy II E oraz III Ep uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Lublina. Zwiedzanie tego miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Regionalnym Muzeum Cebularza przy ul. Szewskiej w Lublinie, gdzie zapoznaliśmy się z ciekawą historią tego wyrobu. Cały czas czynnie mogliśmy uczestniczyć w przygotowaniu mąki, ciasta, farszu. Później przyszedł czas na prezentację swoich umiejętności i mogliśmy sami zrobić własne, lubelskie cebularze. Każdy uczestnik na zakończenie warsztatów otrzymał własny cebularz. Na miejscu można było również zakupić drobne pamiątki.

Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Przeszliśmy przez Bramę Grodzką, zabytkowe kamienice (Klonowiców, Konopniców, Wieniawskich). Odwiedziliśmy także katedrę z zakrystią akustyczną. Fenomenem kaplicy jest jej sklepienie, które przenosi i wzmacnia głos. Jeżeli w jednym rogu kaplicy wyszepczemy do ściany jakieś słowa, stojący w przeciwległym rogu usłyszy je głośno i wyraźnie, jakby były mówione obok. Jest to wspaniały przykład budownictwa dawnych mistrzów.

Po południu pojechaliśmy do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na częściowo zachowanym terenie byłego obozu koncentracyjnego znajduje się 70 obiektów historycznych z lat 1941–1944 usytuowanych w dawnej części administracyjnej obozu oraz nowe krematorium.

Trochę zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Siedlec.

Opiekunowie wycieczki: Marta Kowalik, Anna Nowak, Julita Byczyńska-Kozioł