„Too hard to be soft??” – Wilno, Litwa

W dniach 21 -25 października miał miejsce kolejny etap projektu ERASMUS + Too hard to be soft?? Tym razem pięcioro uczniów z klas pierwszych z dwiema nauczycielkami języka angielskiego p. Wandą Choromańską-Szarko i p. Małgorzatą Michalak pojechało na Litwę do Wilna. Gościła nas szkoła ponadgimnazjalna VGTU inžinerijos licėjus.

Przygotowano dla nas wiele ciekawych zajęć, uczniowie pracowali wspólnie nad ćwiczeniami związanymi z ideą projektu – softskills. Główną metodą pracy była technika mindmapping – tworzenie map myśli pozwalających na łatwiejsze zapamiętanie i odtworzenie przeczytanych tekstów. Do tworzenia takich map używa się rysunków i krótkich haseł. Mapa powinna być przejrzysta, czytelna i kolorowa. Na zakończenie pracy tą techniką uczestnicy musieli zaprezentować przygotowane w trakcie pobytu komiksy i  przedstawić swoje wrażenia z pobytu na Litwie.

W Wilnie spacerowaliśmy po uliczkach Starego Miasta, widzieliśmy Katedrę Wileńską z  piękną dzwonnicą oraz Pałac Prezydencki. Byliśmy w dzielnicy Zarzecze, gdzie mogliśmy przeczytać żartobliwą konstytucję samozwańczej „Republiki Užupis” spisaną w ok. 30 językach.

Wzięliśmy także udział w dwóch wycieczkach: do Troków i pobliskiego skansenu. Troki to malownicze miasteczko koło Wilna z położonym na wyspie na jeziorze zamkiem. Miejscowość ta była w średniowieczu stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Będąc tam mieliśmy możliwość spróbować specjałów kuchni karaimskiej – kibinów.

Pobyt na Litwie dostarczył nam niezapomnianych wrażeń, uczniowie zaprzyjaźnili się ze swoimi rówieśnikami z Portugalii, Włoch, Litwy i Turcji. Język angielski był jedyną możliwością porozumiewania się z innymi uczestnikami projektu oraz z rodzinami goszczącymi. Dzięki temu nasi uczniowie mieli możliwość rozwijania umiejętności językowych.