Sukcesy uczennic

Trzy nasze uczennice zostały finalistkami ogólnopolskiego konkursu „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”, organizowanego przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Prace oceniane były w czterech kategoriach: film, fotografia, projekt graficzny i krótka forma literacka.

„Celem konkursu – jak czytamy w regulaminie – jest pielęgnowanie pamięci o Ofiarach Auschwitz, tragedii Zagłady, a także kształtowanie i rozwijanie, w szczególności wśród młodego pokolenia, wrażliwości na niesprawiedliwość i krzywdę ludzką”.

Wręczenie nagród odbyło się 20 czerwca w siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, zlokalizowanej w Starym Teatrze. W czasie wojny mieściły się tam magazyny obozowe. Ceremonię prowadziła Katarzyna Odrzywołek, koordynatorka projektu. Po prezentacji prac i ogłoszeniu wyników nagrody laureatom wręczył Andrzej Kacorzyk, wicedyrektor Muzeum.

Oliwi Dragun z III c (profil biologiczno-chemiczny) przyznano II nagrodę w kategorii projekt graficzny. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Zofia Drajkarz z III e (profil językowy), która w poprzednim roku zdobyła wyróżnienie za krótką formę literacką. Natomiast Julia Marciniak z III e odebrała wyróżnienie w kategorii fotografia.

Po zakończeniu części oficjalnej nasze finalistki wraz z innymi uczestnikami udały się na zajęcia studyjne „Topografia terenu i rozwój obozowego systemu zabezpieczeń w KL Auschwitz, prezentacja wybranych obiektów obozowych, niedostępnych do zwiedzania ogólnego”.

Witold Bobryk, nauczyciel historii

Katalog prac konkursowych