Rocznica wyzwolenia Auschwitz

W tym roku mija 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, zwanego fabryką śmierci. Życie straciło w niej ponad 1,1 miliona ludzi. Większość więźniów Niemcy zdążyli ewakuować przed wkroczeniem 27 stycznia 1945 r. Armii Czerwonej do Oświęcimia. Wielu z nich zginęło podczas marszów śmierci.

Wśród więźniów KL Auschwitz-Birkenau byli również uczniowie Gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Jedną z ofiar niemieckiego programu „Zagłada przez pracę” (Vernichtung durch Arbeit) był Bogdan Lodwich, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, którego symboliczna mogiła znajduje się na cmentarzu centralnym przy ul. Cmentarnej w Siedlcach (kwatera 5/2/5). W Auschwitz początkowo osadzono również Wojciecha Kalińskiego, żołnierza Armii Krajowej, który zmarł z wycieńczenia wkrótce po wyzwoleniu obozu Bergen-Belsen przez wojska brytyjskie. Jego doczesne szczątki spoczęły na obozowym cmentarzu.

Zwracamy się do wszystkich o pomoc w ustaleniu danych pozostałych uczniów oraz absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, którzy byli więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych. Wspólnie zadbajmy o zachowanie pamięci, ponieważ nie jest ona dana raz na zawsze.