Projekt Erasmus+ dla uczniów -“Too hard to be soft?”

W dniach 5 – 9 listopada tego roku dwie nauczycielki języka angielski p. Wanda Choromańska-Szarko i p. Małgorzata Michalak uczestniczyły w wyjeździe organizacyjnym do Nigde w Turcji. Szkolenie dotyczyło projektu Erasmus+ dla uczniów zatytułowanego „Too hard to be soft?”. Uczestnikami byli nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Turcji, Polski, Litwy, Włoch oraz Portugalii.

Gospodarze przyjęli nas wszystkich niezwykle serdecznie, troszcząc się o nasze dobre samopoczucie przez cały pobyt w ich kraju. Każdy dzień wypełniony był ciekawymi zajęciami  – zapoznaliśmy się ze szkołą i jej pracownikami oraz uczniami; każdy z partnerów przedstawił prezentację dotyczącą jego części projektu; był też czas na poznawanie okolic miasta Nigde, które znajduje się w Kapadocji – krainie słynącej z niezwykłych skalnych tworów. Mieliśmy okazję poznać tureckie zwyczaje oraz spróbować tureckich potraw.

Projekt „Too hard to be soft?” dotyczy nauczania tzw. soft skills, czyli umiejętności, które nie są zawarte w programach szkolnych, a są niezwykle istotne we współczesnym świecie. Należą do nich: umiejętność współpracy z innymi ludźmi, umiejętność krytycznego myślenia, dyskutowania, poczucie własnej wartości, kreatywność, kompetencje przywódcze, odporność na stres, zarządzanie czasem. Każdy z krajów partnerskich ma za zadanie przygotować zajęcia dotyczące jednego lub dwóch z powyższych zagadnień dla uczniów biorących udział w wymianie.

Pobyt w niezwykłej Turcji dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Nawiązaliśmy przyjaźnie, przekonaliśmy się, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami bez względu na to, gdzie mieszkamy i jak wyglądamy. Sam projekt zapowiada się interesująco i na pewno uczniowie odniosą z niego same korzyści. Z niecierpliwością czekamy na wizyty w szkołach partnerskich.