Na krok przed depresja – spotkanie profilaktyczne

25 listopada uczniowie klasy I d oraz III d uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym pod nazwą „Na krok przed depresją” zorganizowanym przez Zespół Oświatowy w Krześlinie. Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego.

Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie p. Monika Głuchowska. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. dr Maria Rotkiel – znana z telewizji psycholog, terapeutka. Pani psycholog wystąpiła z wykładem: „Nie daj się depresji”. Kolejnym punktem spotkania był występ prelegenta Krzysztofa Szczygielskiego z Komendy Miejskiej w Policji w Siedlcach „Przemoc rówieśnicza, jako nadrzędna przyczyna depresji u dzieci i młodzieży”. Prelegent wskazał na przemoc rówieśniczą jako najczęstszą przyczynę przemocy rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży. Podsumowaniem spotkania profilaktycznego był spektakl profilaktyczny : „W szponach depresji” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Oświatowego w Krześlinie.

Kiedyś uważano, że na depresję cierpią jedynie osoby dorosłe, dzisiaj o depresji dzieci i młodzieży mówi się częściej. Trudności w szkole, w kontaktach z rówieśnikami i rodzicami, nieumiejętność wyrażania własnych emocji – to wszystko sprawia, że młody człowiek czuje się odrzucony, nierozumiany i cierpi. Widowisko profilaktyczne dla młodzieży szkolnej było podpowiedzią, w jaki sposób poradzić sobie z kłopotami, kogo o potrzebną pomoc prosić i od kogo oczekiwać wsparcia.

Dziękujemy organizatorom spotkania za umożliwienie udziału w tym przedsięwzięciu uczniom IV LO.

Opiekę nad uczniami sprawowali p. Dorota Kostecka – Gnyp, p. Anna Nowak, p. Sylwester Mosiej