„Lokomotywą przez Polskę, Niemcy …”

wymiana polsko-niemeicka
Uczestnicy wymiany wraz z opiekunami

Pociągiem dotarła do nas 4 października 2014 r. z rewizytą grupa uczniów z Oranienburga (Niemcy) i pociąg, ciągnięty przez wytrwałą „Lokomotywę” towarzyszył nam przez cały tydzień pobytu gości w naszej szkole.

Głównym zadaniem polskiej i niemieckiej młodzieży, uczestniczącej w wymianie, było przygotowanie inscenizacji wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” w kilku językach. Polscy uczniowie recytowali tekst po niemiecku, niemieccy po polsku, a że w obu grupach były też osoby, które znały język rosyjski – dostały one role w tym języku. Próby trwały przez cały czas realizacji projektu, a w czwartek, 09.10. efekty naszej pracy zostały zaprezentowane części społeczności IV LO. Codzienne próby „Lokomotywy” przeplatały się z innymi atrakcjami, przygotowanymi dla uczestników wymiany przez koordynatorów: p. Ewę Jagiełło i p. Grażynę Barcińską.

Była jazda konna, park linowy, relaks w Aquaparku i bowling. Zwiedziliśmy też Siedlce i Warszawę, przeszliśmy solidny trening taneczny pod okiem specjalisty. Była też okazja wprawić nieco w ruch szare komórki dzięki udziałowi w lekcjach w szkole i w laboratorium Instytutu Chemii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W piątek wspólnie uczestniczyliśmy w obchodach jubileuszowych „Żółkiewskiego”. Tydzień przeleciał szybko. Atrakcyjny program realizowany w promieniach jesiennego słońca, dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Pożegnanie było smutne i łzawe, ale mamy nadzieję, że dzięki wymianie zawiązały się przyjaźnie, które będą trwać i rozwijać się.

Za finansowe wsparcie naszego projektu dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Prezydentowi Miasta Siedlce, Staroście Siedleckiemu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach.

Zapraszamy do obejrzenia relacji w TV Wschód